Spotkanie w sprawie DK79

Dzisiaj, 17 czerwca 2016 r., w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno odbyło się spotkanie w sprawie drogi krajowej 79. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrektor oddziału GDDKiA, p. Krzysztof Kondraciuk,  dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, p. Zbigniew Ostrowski, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Piasecznie, p. Ksawery Gut, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Piasecznie, mieszkańcy i radni Rady Miejskiej w Piasecznie. Spotkanie poprowadził p. Daniel Putkiewicz, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Dzięki obecności p. Ostrowskiego z MZDW, mogliśmy porozmawiać też o drogach wojewódzkich 721 i 722.

Padło wiele pytań ze strony obecnych na sali mieszkańców i radnych Rady Miejskiej w Piasecznie.

Kilka najważniejszych informacji z dzisiejszego spotkania w sprawie DK79 i DW721.

 1. Pan Krzysztof Kondraciuk (GDDKiA) poinformował:
 • W wakacje ma nastąpić poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Puławskie z ul. Okulickiego, ma być wydłużony lewoskręt w kierunku Konstancina-Jeziorny, regulacja  sygnalizacji świetlnej
 • Przejście dla pieszych pomiędzy Energetyczną a Okulickiego ma zostać wyposażone w znaki D6 na podporach
 • Skrzyżowanie Armii Krajowej z Chyliczkowskiej ma zostać przeprojektowane i wykonane w wersji tymczasowej w 2016-2017 r. Ma pojawić się skręt w lewo w Chyliczkowską
 • Przejście dla pieszych w okolicy ul. Staszica ma zostać wyposażone w oznakowanie D6 na podporach.
 • Budowa całego skrzyżowania w wersji projektu wykonanego przed 2010 r., łącznie z ze skrzyżowaniem z ul. Cyliczkowską kosztowałaby ok. 88 mln zł, a takich pieniędzy w budżecie GDDKiA nie ma.
 • Oszczędności wynikające z poszczególnych przetargów (m.in. obwodnica Góry Kalwarii) są przeznaczane na cały program budowy dróg krajowych i autostrad, który jest i tak niedoszacowany.

2. Pan Zbigniew Ostrowski (MZDW) poinformował:

 • Odcinek DW721 od Julianowskiej do Mleczarskiej jest na liście zadań MZDW, ale nie ma finansowania. Będzie wniosek o finansowanie budowy tego odcinka w latach 2017-2018. Koszt tej budowy szacowany jest na ok. 44 mln zł. Gdyby te pieniądze znalazłyby się w propozycji budżetu na 2017, w tym roku można byłoby rozpocząć procedurę przetargową na wykonawcę
 • MZDW do tej pory wydał 11.3 mln zł. na odszkodowania za przejęte grunty na tym odcinku. W sądach toczą się jeszcze postępowania o odszkodowania na kwotę ok. 3 mln zł.
 • Ok. 3 km odcinek DW 722 w Jazgarzewie ma być realizowany w 2017 r., pod tym samym warunkiem – muszą znaleźć się pieniądze w budżecie województwa mazowieckiego
 • Wyłoniony jest wykonawca projektu modernizacji DW721 na odcinku od Julianowskiej do Skolimowskiej. Po wykonaniu projektu trzeba będzie szukać ok. 33 mln zł na przebudowę tego odcinka.
 • Bardzo ważną rolę odgrywa współpraca z gminami, gdyż to one wydają decyzje środowiskowe niezbędne do uzyskania stosownych pozwoleń na realizację inwestycji drogowych

3. Pan Ksawery Gut (Starostwo Powiatowe) poinformował:

 • na skrzyżowaniu DK79 z ul. Chyliczkowską, w wakacje pojawi się dodatkowy pas do skrętu w lewo, w Julianowską
 • Będzie można też zrobić chodnik na ul. Julianowskiej
 • Zwiększono środki w budżecie na realizację w tym roku ul. Wojska Polskiego
 • Warto pochylić się na obecnymi rozwiązaniami, przenalizować je pod kątem zasadności i przyśpieszenia ich realizacji, Starostwo ma tu spore doświadczenie i deklaruje pełną współpracę łącznie ze współfinansowaniem

4. Pan Daniel Putkiewicz (UMiG Piaseczno) również poinformował o gotowości gminy Piaseczno do współpracy i współfinansowania części zadań. Zostało to poparte wypowiedziami radnych Rady Miejskiej, łącznie z przewodniczącym Rady, p. Piotrem Obłozą

Ale najważniejsze, że obecni na Sali przedstawiciele GDDKiA, MZDW, Starostwa Powiatowego i gminy Piaseczno zadeklarowali współpracę w technicznej ocenie możliwości poprawy sytuacji na DK79 oraz przyległych do niej dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Pod koniec lipca mają odbyć się wspólne rozmowy, których efektem ma być propozycja techniczna, organizacyjna i finansowa poprawy tego układu komunikacyjnego.  Będziemy wtedy wiedzieli, co się da zrobić szybciej, czego się nie da, i ile to będzie kosztowało. Taka propozycja powinna być wykonana do września, wtedy będzie czas na przekonywanie radnych samorządów i posłów, aby w budżetach na 2017 r. znalazły się środki finansowe na stopniową poprawę naszej sytuacji. Jestem zdania, że każda najmniejsza zmiana jest lepsza niż oczekiwanie na super hiper drogę ekspresową w niekreślonej przyszłości.

Zrobiony został maleńki kroczek w dobrym kierunku. Teraz czas na kolejne – a my będziemy uważnie śledzić te działania.

Być może w tej relacji o czymś zapomniałem lub coś przekręciłem, ale będzie notatka ze spotkania, którą na pewno tu zamieszczę.

Pozytywnym elementem spotkania była obecność przedsiębiorców z rejonu ulic Okulickiego i Energetycznej, którzy są głęboko zainteresowani zmianą w tym układzie drogowym. Zadeklarowali chęć rozmów z gminą i pozostałymi instytucjami, i poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby przynieść ożywienie gospodarcze tego rejonu. Zarówno burmistrz jak i ja, jako przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej w Radzie Miejskiej, jesteśmy takimi rozmowami i propozycjami żywotnie zainteresowany. Jestem przekonany, że dojdzie do niech jeszcze w lipcu.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

17.06.2016 r.

2 komentarzy:
 1. O'Pajak
  O'Pajak says:

  Panie Robercie, dziękuję za bardzo dobrą relację z tego spotkania. Kilka uzupełnień pozwolę sobie zamieścić, ale najpierw podziękowania. Podziękowania dla tego, kto dokonał rzeczy niemożliwej, czyli doprowadził do spotkania w jednym miejscu i czasie odpowiedzialnych za drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
  Jest to o tyle istotne, że za drogi Okulickiego, Puławska i pozostałe krzyżujące się w jednym miejscu, odpowiadają trzy różne instytucje. Stary projekt istnieje, ale jak rozumiem, jego wycenia jest z czasu, kiedy był opracowany. Mam wrażenie, że ceny prac mocno poszły w dół od tego czasu, niestety ceny gruntów wzrosły. Jeśli teren jest wykupiony, to może nie będzie to aż 88 Mzł. Jak rozumiem, o pieniądze na tę inwestycję trzeba zabiegać u ministra i posłów. Może wspólnie zredagujemy pismo i zaczniemy zbierać podpisy, aby wesprzeć nasze władze lokalne w staraniach o tę niezbędną inwestycję.
  Ze strony radnych i publiczności wielokrotnie padało stwierdzenie, że modernizacja drogi 721 niczego nie poprawi, jeśli skrzyżowanie z Puławską nie zostanie zmienione. Nie dojazd do skrzyżowania jest problemem, tylko skrzyżowanie. Pan Dyrektor z GDKiA zapowiedział, że za 1,7 Mzł zostanie poprawiona nawierzchnia na tym skrzyżowaniu i że znaki będą podświetlane, co całkowicie zasłużenie zostało przez naszą radną Hannę Krzyżewską nazwane pudrowaniem czegośtam;-)
  Jeden z przedstawicieli biznesu – właściciel Laminy, powiedział, że istniejącą dróżkę odchodzącą od Okulickiego na teren wspomnianej firmy, włączy do ul. Puławskiej. Powstanie więc by-pass pozwalający skręcić, a właściwie ominąć brak zielonej strzałki na naszym “ulubionym” skrzyżowaniu.

  Odpowiedz
 2. Mieszkaniec Piaseczna
  Mieszkaniec Piaseczna says:

  Droga krajowa 79 na odcinku od skrzyżowania z ul. Energetyczną w Piasecznie do skrzyżowania z drogą krajową nr 50 wraz z budową obwodnicy Góry Kalwarii i przebudową infrastruktury technicznej na całym tym odcinku już dawno mogła zostać przebudowana, a nam już od kilku lat mogło się żyć o wiele bezpieczniej i wygodniej. Decyzja w sprawie przebudowy tej drogi wraz ze skrzyżowaniem, o którym teraz rozmawiamy była już przecież wydana i były nawet środki na jej budowę. Niestety decyzja lokalizacji DK79 została zaskarżona przez Stowarzyszenie „Komitet Mieszkańców Wsi Kąty” i kilka osób fizycznych (które bardzo serdecznie pozdrawiam – zawsze o Was ciepło myślę jak stoję w korku albo widze jakiś starszny wypadek na tej drodze). W wyniku wskazanej skargi decyzja lokalizacyjna została uchylona na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 04.03.2009 r. sygn. Akt IV SA/Wa 1902/08.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *