Julianowska – Okulickiego

Jedna z 3 dróg opcji przejazdu/wjazdu w Okulickiego. Każdy kto tędy próbuje przejechać, niezależnie czy mieszka w Józefosławiu czy próbuje ominąć skrzyżowanie Puławskiej z Okulickiego, ma “stresa”. Najlepiej włączyć cierpliwość i relaksującą muzykę w samochodzie. Zdesperowani wybierają ul. Polną albo – jadąc od strony Chyliczkowskiej – wybierają Przesmyckiego i znów w lewo Okulickiego. Ile to już lat psioczymy na to skrzyżowanie, a samochodów przybywa. Trzeba podziwiać spokój kierowców autobusów 739, którzy to skrzyżowanie pokonują kilka razy dziennie.

Natężenie ruchu na drodze krajowej nr 79

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała informacje dotyczące pomiarów natężenia ruchu na drogach krajowych, wykonane w ramach projektu Generalny Pomiar Ruchu 2015. Takie badania wykonuje się co 5 lat.

Wnioski są niezwykle ciekawe, szczególnie dla nas. W ramach akcji Odkorkuj Piaseczno wskazujemy, że skrzyżowanie drogi krajowej 79 z drogą wojewódzką 721 to nasz największy węzeł gordyjski, który ma wpływ na wszystkie inne problemy z natężeniem ruchu na naszych drogach. A co wynika z pomiarów GDDKiA?

Otóż na ul. Puławskiej, w punkcie pomiarowych w Mysiadle, średnioroczny dobowy ruch pojazdów samochodowych to 63190 pojazdów! Nie ma takiej drugiej drogi, która nie jest autostradą lub trasą ekspresową, która miałaby większe natężenie ruchu. Dla porównania, węzeł Piłsudskiego – Marki na krajowej „8” to 59832 pojazdów.

Nieco dalej, w rejonie skrzyżowania z Okulickiego, średnioroczny dobowy ruch to 56296 pojazdów! Tyle średnio dziennie przejeżdża pojazdów przez nasz węzeł gordyjski nr 1. Na obwodnicy mamy już 22414 pojazdów. To wciąż więcej, niż na wielu węzłów na autostradach A1, A4, A2. A ta obwodnica, ze względu na brak bezkolizyjnych skrzyżowań i dróg serwisowych, blokuje przecież okoliczne ulice, z ul. Chyliczkowską na czele.

W porównanie z rokiem 2010 średnioroczny dzienny ruch wzrósł odpowiednio o 8378 pojazdów (Mysiadło), 9674 pojazdy (Okulickiego) i 6773 pojazdy (obwodnica).

Ciekawe jest porównanie z obwodnicą Góry Kalwarii. Na przejściu dla pieszych w centrum miasta pojawia się 15492 pojazdy dziennie.

Warto jeszcze zauważyć, że pomiędzy Mysiadłem a Okulickiego znika 6894 pojazdy – gdzie się poddziały? Część zostaje w Mysiadle, część w Józefosławiu, reszta omija skrzyżowanie bocznymi ulicami.

Poniżej zestawienie odcinków o największym natężeniu ruchu w Polsce, do tego poszczególne odcinki drogi 79 w naszej okolicy.

 

Obraz3

Mapa też pokazuje dobitnie, z jakim natężeniem ruchu mamy do czynienia. Nasz odcinek drogi 79 ma podobne natężenie ruchu co autostrada A2 na poziomie Pruszkowa!

region warszawski

Wnioski są oczywiste – coś z tym trzeba zrobić. Jak najszybciej.

Robert Widz, 12.04.2016 r.

Źródło: Dyrekcja Generalna Dróg Krajowych i Autostrad

https://www.gddkia.gov.pl/pl/2551/GPR-2015

Skrzyżowanie Chyliczkowska – Armii Krajowej

10 lat temu może i było to rozwiązanie, które jakoś funkcjonowało. Teraz to tragedia. To właściwie 2 skrzyżowania: Chyliczkowska z Armii Krajowej i Chyliczkowska z Julianowską. To drugie blokuje pierwsze. To pierwsze blokuje drugie. Wszyscy wszystkich mogą zablokować. Żeby wyjechać z Piaseczna w kierunku Warszawy, kierowca musi swoje odstać, modląc się, by za dużo samochodów nie jechało Chyliczkowską z kierunku Konstancina w prawo. Do tego autobusy z obu kierunków – dużo autobusów.