Zgłoś nam swoją uwagę przy pomocy smartfona!

Dzięki uprzejmości firmy Intergraph Polska sp. z o.o., z działu Hexagon Geospatial, na terenie powiatu piaseczyńskiego uruchamiamy aplikację mobilną do zgłaszania uwag i informacji przy pomocy smartfona lub tabletu. Prosta aplikacja pozwala zrobić zdjęcie, wpisać komentarz, wybrać kategorię i wraz ze współrzędnymi wysłać ją do administratora tej usługi. Dzięki temu mamy możliwość zbierania informacji o miejscach newralgicznych na naszych drogach, ale również zgłaszania incydentów, które wymagają reakcji odpowiednich służb – np. straży miejskiej lub wydziału utrzymania dróg. Szczegółowy opis aplikacji i instrukcja instalacji znajduje się tutaj.

Zachęcamy Was do korzystania z tej aplikacji także po to, by zgłaszać nam Wasze informacje i sugestie co do lokalizacji piaseczyńskich „węzłów gordyjskich”.

Więc smartfony do ręki i do dzieła! Zasypcie nas swoimi zgłoszeniami.

DW 721BIS

18.02.2016

Dzisiaj w Urzędzie Gminy Lesznowola odbyło się spotkanie, rozpoczynające konsultacje społeczne w sprawie przebiegu projektowanej drogi 721 bis. Trzeba pogratulować determinacji i skuteczności p. Marii Jolancie Batyckiej-Wąsik (wójt gminy Lesznowola), że udało się doprowadzić do obecnego stanu realizacji tej drogi. Nie mówi się już “czy?”, teraz przygotowuje się warianty drogi do decyzji środowiskowej i na jej podstawie uzyskana będzie ostateczna decyzja ZRID. Jest wykonawca projektu, są zabezpieczone środki w budżecie województwa mazowieckiego i w programie mazowieckiego RPO 2014-2020. Droga ma kosztować ok. 170 mln. zł.

Teraz to “tylko” procedury administracyjne. “Tylko”, ale życie pokazuje, że mogą one trwać latami. Jeśli nie uda się uzyskać decyzji ZRID w takim czasie, który pozwoli zakończyć budowę przed końcem 2022, droga będzie musiała poczekać. Stąd dzisiejsze apele inwestora (MZDW) do mieszkańców, aby jednak zapoznać się z planami i szukać ewentualnych rozstrzygnięć problemów na etapie przygotowania koncepcji do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Droga 721 bis zmieni radykalnie życie osób zamieszkałych w okolicy dzisiejszej drogi 721. Stanie się ona drogą powiatową (lub gminną w przypadku stosownego porozumienia gmin z powiatem). Oczywiście kierowcy też będą się cieszyć nowym śladem 721, dojeżdżając bezpośrednio do węzła Sękocin Nowy a stamtąd do węzła Janki Małe na drodze S8. Moja znajoma będzie miała łatwiejszy dojazd do Katowic..

Wszystkie materiały związane z drogą 721 bis można znaleźć na stronie MZDW: http://mzdw.pl/p/konsultacje-spoleczne#page-content

A my martwimy się oczywiście, co będzie się działo na odcinku od ul. Mleczarskiej do Puławskiej, gdzie Piaseczyński Węzeł Gordyjski #1 skutecznie wszystkich zablokuje. Nie ma co się łudzić, że po wybudowaniu S7 nowa droga 721 nie będzie nam potrzebna – jak to sugerował jeden z mieszkańców na dzisiejszym spotkaniu.

Trzymamy kciuki za 721 bis, ale my mamy nasze problemy: już nawet nie węzeł ale TRÓJKĄT Gordyjski! Julianowska-Chyliczkowska-Armii Krajowej-Puławska-Okulickiego. A wszystko, z dużą dozą prawdopodobieństwa, przez DK79.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

 

 

Twoja trasa do pracy

Podziel się z nami, jak jeździsz do pracy/szkoły? Czy ul. Puławska to Twoja podstawowa trasa? A może jeździsz już nowym połączeniem S8? Na tej podstawie opracujemy główne “szlaki” i zwyczaje naszych kierowców.

Twoja propozycja

noun_6417Jeżeli masz swoją propozycję “węzła gordyjskiego” w naszej okolicy, wpisz ją jako komentarz, który będzie widoczny dla wszystkich oglądających te strony. Po analizie komentarzy stworzymy oddzielne strony dla zidentyfikowanych “węzłów”. Jeśli chcesz skomentować lub przesłać sugestię dotyczącą tematu, który ma już swoją stronę (np. Skrzyżowanie ul. Puławskiej z ul. Okulickiego), przejdź do tej strony i tam dodaj komentarz.

 

Skrzyżowanie Puławska-Okulickiego

Skrzyżowanie Puławska-Okulickiego to mój kandydat na WĘZEŁ GORDYJSKI #1. Stawiam tezę, że większość naszych problemów komunikacyjnych zaczyna się właśnie tam. Niedrożność tego skrzyżowania powoduje, że kierowcy uciekają we wszelkie możliwe ulice boczne, które umożliwią im ominięcie tego miejsca. To miejsce kojarzy się z węzłem nie tylko ze względu na trudności z płynnością ruchu w każdym kierunku, ale także z powodu ciekawych zależności własnościowo-kompetencyjnych.

„Czyja” jest ta droga?

Puławska to droga krajowa nr 79, za którą odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Ulica Okulickiego to droga wojewódzka nr 721, za którą odpowiedzialny jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). Ul. Chyliczkowska i Wojska Polskiego, którymi wjeżdżamy na DK79 to odpowiedzialność Starosty Piaseczyńskiego, a za ul. Kościuszki odpowiada Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Jakiś czas temu zobaczyliśmy światełko w tunelu – MZDW we wrześniu 2013 r. uzyskał tzw. ZRID na fragment drogi 721 na odcinku od Mleczarskiej do Julianowskiej (projektowanie zaczęło się w 2008..). Ważność tej decyzji upływa w roku 2016, dlaczego więc nie buduje się tej drogi? Według MZDW, budowa ma zacząć się w 2016 r., ale pieniędzy w mazowieckim WPF na ten cel nie widać (budowę można rozpocząć wbijając łopatę..). Może też być inny powód braku tej budowy: Okulickiego przecina Puławską – a więc drogę krajową nr 79. Zatem z projektu wyłączone jest nasze skrzyżowanie! Czy jest sens budować 721 gdy nic się nie zmieni na skrzyżowaniu z Puławską? Gdyby nawet podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy tego fragmentu 721, to nasz węzeł gordyjski pozostałby nietknięty. Stalibyśmy w takich samych korkach i korzystalibyśmy z tych samych skrótów.

721 ma być – ale nie u nas.

W tej sytuacji wydaje się, że szybciej doczekamy się budowy drogi 721 od ul. Mleczarskiej do drogi krajowej nr 7 (Sękocin), o co zabiega Pani Wójt Lesznowoli. Nowy fragment „siódemki” łączy się teraz z S8 (węzeł Janki Małe) i dochodzi do obwodnicy S2 (węzeł Opacz). 18.02 w godz. 13.00-17.00, w urzędzie gminy Lesznowola mają odbyć się konsultacje społeczne w sprawie proponowanego nowego przebiegu drogi 721 (miałaby włączyć się w drogę krajową nr 7 w Sękocinie Nowym). Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie województwa mazowieckiego w perspektywie finansowej 2015 – 2020. A gdyby tak się stało, to koszmar wokół naszego „węzła” będzie jeszcze większy.

Trzeba też wspomnieć o akcji społecznej Droga721 – zebrano 3300 podpisów pod petycją w sprawie budowy drogi 721 od Julianowskiej do Skolimowskiej. W efekcie gminy Konstancin- Jeziorna i Piaseczno oraz Starosta Piaseczyński porozumiały się z MZDW w sprawie projektowania tego odcinka 721. Jednak MZDW zabezpieczył środki w 2018-2019 tylko na wykonanie projektu.

Dwa kosztowne kilometry

Wracając do naszego węzła, dopiero przebudowa drogi krajowej nr 79 na odcinku od ul. Energetycznej w kierunku Góry Kalwarii rozwiąże nasz węzeł gordyjski. Niestety obecnie w GDDKiA nie ma żadnych konkretnych planów budowy tego odcinka DK79. Trwają za to postępowania przetargowe na projekty i budowę S7 oraz obwodnicy Góry Kalwarii.

My potrzebujemy DK79 na odcinku od ul. Energetycznej do ul. 17 Stycznia, a przynajmniej do ul. Chyliczkowskiej. Szacuje się, że koszt tego odcinka drogi 79 to ok. 30mln zł. Daremne są głosy, aby na poziomie politycznym lobbować i przekonywać – to jest oczywiście potrzebne, ale przez 8 lat, pomimo sprzyjającej wydawałoby się sytuacji politycznej to się nie udało. Tylko wielki front społeczny wykaże potrzebę rozwiązania naszego węzła gordyjskiego. W okolicy mieszka ok. 100 tys. ludzi, których ten problem dotyka. Musimy się zjednoczyć, zarówno w argumentach jak i sposobie wywierania społecznego nacisku na władze krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Po akcjach społecznych: Droga721, Tak dla S7, Przyjazna droga 721, inicjatywie Forum Mieszkańców Piaseczna czas na kolejny etap: wspólne działanie na rzecz rozwiązania piaseczyńskiego węzła gordyjskiego.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie