DK79 w tunelu – fanaberia czy….?

W styczniu 2018 r. napisałem artykuł o drodze krajowej nr 79 – czyli ul. Puławskiej i ul. Armii Krajowej, „rzucając eter” hasło o schowaniu tej drogi w wykop.

W międzyczasie gmina rozpoczęła prace koncepcyjne nad nowem Centrum Sportu, na blisko 10 ha działce przy ul. Chyliczkowskiej, na wysokości PWiK. Uczestniczę w spotkaniach, gdzie omawiane są zarówno funkcjonalność nowej inwestycji i zagospodarowanie terenu, łącznie z obsługą komunikacyjną. Dla mnie stało się jasne, że przebudowy drogi DK79 nie można sobie ot tak zostawić.

Teraz wychodzę z jeszcze bardziej „kosmicznym” pomysłem: wybudowanie drogi DK79 w tunelu. Nie będę w tym artykule ponownie przytaczał argumentów, dlaczego nie możemy dopuścić do wybudowania dwupasmowej drogi w tunelu z ekranów akustycznych dzielącej miasto na 2 części. Można wrócić do artykułu ze stycznia (tutaj).

Pomysł, aby lobbować za DK79 na blisko kilometrowym wiadukcie uważam za słaby: taki wiadukt też będzie dzielić miasto na 2 części a do tego ogromnie zaingeruje w krajobraz.

Zamiast słownych argumentów, przedstawiam Państwu 3 wizualizacje. Spójrzcie na nie i sami zastanówcie się, co oznacza przebudowa drogi DK79.

???????

 

Wizualizacja dwujezdniowej drogi DK79, ze skrzyżowaniem z ul. Chyliczkowską – takie są zamierzenia GDDKiA.  W takim rozwiązaniu kolejne skrzyżowanie z ul. Żeromskiego jest mało prawdopodobne. Jeśli się pojawi, to na światłach ruch się zatrzyma tak jak dzisiaj na skrzyżowaniu z ul. Chyliczkowską. Ekrany akustyczne są wymogiem w terenach zabudowanych – zapewne decyzja środowiskowa będzie takiego zabezpieczenia przed hałasem wymagać.

 

 

tunel-kadr-1

To jest wizualizacja wjazdu do tunel, gdzieś na wysokości stacji paliw SHELL. Dwie boczne jezdnie zapewniają komunikacją dróg lokalnych (w tym Chyliczkowskiej) z drogą DK79. Takie rozwiązanie otwiera szansę na skomunikowanie ul. Młynarskiej z ul. Julianowską (cmentarz) i ul. Przesmyckiego (przedszkole). Może to być np. ciąg pieszo-rowerowy.

 

tunel-kadr-2

A to widok na istniejący ślad DK79 od strony ul. Żeromskiego. Jedna jezdnia staje się lokalną drogą, łączącą ul. Żeromskiego i ul. Chyliczkowską. Mniejszy pas drogowy otwiera możliwości na wykorzystanie terenu obecnego pasa drogowego i terenów przyległych na przestrzeń publiczną. Powstaje ciągła przestrzeń od parku Książąt Mazowieckich do terenów na których zlokalizowane będzie Centrum Sportu i dalej w kierunku rzeki Jeziorki.

 

Teraz trzeba sobie zadać pytania:

Czy gmina Piaseczno powinna się zaangażować się w proces projektowania drogi DK79 i zabezpieczenia interesów miasta i gminy na dziesiątki lat?

Ile warte jest zadbanie o to, by tranzytowy ruch samochody znikł z naszych oczu a układ drogowy ul. Chyliczkowskiej, Żeromskiego, Mlynarskiej, Julianowskiej i obecnego śladu DK 79 stał się częścią lokalnego układu drogowego?

Dobrym przykładem jest Ursynów – oczywiście nie w takiej skali – ale jednak daje do myślenia.

Nie bójmy się nie tylko rozważać takiej „kosmicznej” propozycji, ale również ponieść koszty rozwiązania, które będzie dla nas i dla kolejnych pokoleń determinowało jakość życia i rozwój gminy.

Jak droga DK79 powstanie, wtedy na refleksję będzie za późno.

Ja nie mam wątpliwości, co do odpowiedzi na zadane na wstępie pytanie. To nie tylko nie jest fanaberia, to konieczność. A nad tym, czy będzie tunel czy wykop niech się już zastanawiają drogowcy. Politycy natomiast będą się zastanawiać, skąd wziąć pieniądze na takie rozwiązanie.

A Wy? Co o tym sądzicie?

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

11.10.2018 r.

Jaka powinna być nowa DK79?

wykop

Zdjęcie: Google Street View

 

GDDKiA, decydując o ograniczonym zakresie remontu skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Okulickiego, jako podstawowy argument podawała modernizację DK 79 na odcinku od ul. Energetycznej do Góry Kalwarii, która to miałaby się zdarzyć już za 4 lata (według GDDKiA). Ma powstać dwujezdniowa droga zgodnie z pierwotnym projektem gotowym do realizacji już w 2010 r. O ile pamiętam, wtedy jednak straciła moc decyzja środowiskowa i budowę odłożono na nie-wiadomo-kiedy.
Teraz zaczyna się mówić o tym, kiedy to „nie-wiadomo-kiedy” może się zdarzyć za 4-5 lat (bardzo optymistycznie).
Rzeczywiście GDDKiA przygotowuje się do uzyskania nowej decyzji środowiskowej. Ponieważ od wykonania poprzedniego projektu minęło wiele lat, należy się teraz gruntownie zastanowić nad tym, jak powinna być zmodernizowana DK79, szczególnie na terenie miasta Piaseczna.
Dwupasmowa droga jest jak rzeka – przecina miasto na 2 części. To będzie już inna droga, nie da się już na nią wjechać czy przejechać z ulic poprzecznych takich jak ul. Żeromskiego czy ul. Staszica. Stary projekt zakładał wiadukty na ul. Okulickiego, ul. Chyliczkowskiej i ul. 17 Stycznia. To istotne ograniczenie przejazdów przez DK79 i okropna ingerencja w krajobraz.
Wschodnia część miasta ma swój ogromny potencjał. To tereny oznaczone w mpzp jako tereny produkcji (ok. ul. Żeromskiego) a na południe od ul. Staszica mieszka sporo osób. Ale to też rzeka Jeziorka, stanowiąca wciąż wielką i nieodkrytą rekreacyjną atrakcję naszej gminy. Trakt Perełki – czyli zielony ciąg spacerowo-rekreacyjny, zaczynający się w okolicach CEM, docelowo biegnie aż do rzeki Jeziorki i umożliwi mieszkańcom korzystanie z tej pięknej okolicy.
W ub. roku Gmina Piaseczno stała się właścicielem ok. 10 ha z terenu tzw. „porzeczek”, przy ul. Chyliczkowskiej i rozpoczęły się już prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem tego terenu. Gmina planuje tu wybudować kompleks sportowy. Jest szansa (i miejsce) również na środowiskowy dom społeczny (wspólne przedsięwzięcie ze Starostwem Powiatowym). Są to dalekosiężne plany ale wskazujące na ważną rolę tej części miasta dla wszystkich mieszkańców gminy.
I dlatego warto podjąć starania i zjednoczyć się w przekonywaniu GDDKiA, że nie można zmodernizować DK79 według pierwotnych planów. Potrzebujemy nowej DK79 ale na odcinku od ul. Okulickiego do ul. Staszica musimy schować ją w wykopie. Dzięki temu nie tylko zachowamy ale wręcz udrożnimy połączenia naszych miejskich ulic po obu stronach DK79, ale też droga nie będzie tak drastycznie ingerować w nasz krajobraz. Wszystkie skrzyżowania byłyby na obecnym poziomie a ruch samochodowy byłby mniej widoczny i uciążliwy. Takie rozwiązanie wcale nie jest specjalnie ekstrawaganckie ani bardziej kosztowne niż budowanie wiaduktów.
Być może niektórym wyda się to utopią, rzeczą niemożliwą do realizacji ale trzeba spróbować. Albo to się nam uda, albo będziemy mieć „rzekę” samochodów, przecinająca nasze miasto na 2 części.

Dyrekcjo GDDKiA: budujmy DK79 w wykopie!

Ciekawy jestem Państwa opinii.

Robert Widz
Rada Miejska w Piasecznie
25.01.2018 r.

Po remoncie Puławska/Okulickiego

Remont skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Okulickiego w zasadzie jest skończony. Według pierwotnych ustaleń pomiędzy gminą Piaseczno a GDDKiA miało być dużo lepiej, zostało tylko trochę lepiej. Można zauważyć znaczącą poprawę drożności skrzyżowania w jeździe DK79 na wprost, to ze względu na wydłużone lewoskręty i samochody skręcające w lewo nie blokują już pasów do jazdy na wprost. Ale sam skręt w lewo trwa tyle samo – fazy sygnalizacji się nie zmieniły.
Jeśli chodzi o pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie z DW 721 to nic się nie zmieniło. Tu trzeba pamiętać, że dopiero zakończenie przebudowy DW 721 przyniesie odpowiedź na pytanie, na ile drożność tego skrzyżowania się zmieni.
GDDKiA deklaruje prowadzenie analiz ruchu i ewentualnie korekty sygnalizacji. Gmina Piaseczno od początku stoi na stanowisku, że zmiana ustawienia sygnalizacji świateł powinna być częścią tego niewielkiego remontu.
Na skrzyżowaniu niewiele już się zmieni do czasu kompleksowej przebudowy DK 79 na odcinku od Energetycznej do Góry Kalwarii. Przypomnę, że argumentem GDDKiA za ograniczeniem remontu była właśnie decyzja o przystąpieniu do przebudowy tej drogi. Według ówczesnych zapewnień, rok ma potrwać uzyskanie decyzji środowiskowej a potem ma być ogłoszony przetarg na projekt a docelowe skrzyżowanie z wiaduktem miałoby powstać w ciągu 4 lat.
Nie wierzyłem i dalej nie wierzę, że to się uda. Zapewne po obecnym skrzyżowaniu będziemy jeździć jeszcze z 5-7 lat. Oczywiście gdyby GDDKiA dotrzymała swoich zapewnień, będę się bardzo cieszył.
Moje obowiązki w Radzie Miejskiej spowodowały dość długie „milczenie” na tej stronie. Postaram się to w najbliższym czasie nadrobić, przekazując Państwu najnowsze informacje o harmonogramie przebudowy DW 721, skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Chyliczkowską i nowych inwestycjach gminy, powiatu i samorządu województwa mazowieckiego na naszym terenu, ponieważ jest całkiem sporo dobrych wiadomości.
Robert Widz
Rada Miejska w Piasecznie
25.01.2018 r.

Dzieje się, ale mniej

Przez wiele miesięcy było cicho, wydawało się, że wszystko idzie dobrze, że 3 największe węzły gordyjskie zostaną wkrótce rozwiązanie. Gmina wykonywała koncepcję remontu skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Okulickiego, MZDW podpisało umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej 721 na odcinku od Julianowskiej do ul. Mleczarskiej a GDDKiA wyłoniła wykonawcę przebudowy skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Chyliczkowską.
Jednak okazało się, że nie wszystko „poszło” dobrze.
Teoretycznie od jutra ma zacząć się remont skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Okulickiego. Niestety kilka miesięcy uzgodnień i pracy zostało zmarnowanych. Koncepcja remontu opracowana przez Urząd Miasta i Gminy, wykonywana w uzgodnieniu z GDDKiA, została ostatecznie odrzucona przez GDDKiA. Zamiast remontu, który miał na długo poprawić przepustowość skrzyżowania, GDDKiA wykona remont polegający na wydłużeniu lewoskrętu od strony Warszawy w kierunku Konstancin-Jeziorna i drugiego lewoskrętu od strony Góry Kalwarii do Lesznowoli.
Sygnalizacja drogowa ma pozostać bez zmian. GDDKiA swoją decyzję tłumaczy tym, że za 3 lata chce budować dwupasmówkę do Gór Kalwarii z wiaduktem na skrzyżowaniu ul. Puławskiej z ul. Okulickiego.
Każdy chyba widzi, że taki remont niewiele zmienia, a obietnica budowy wiaduktu w perspektywie 3 lat jawi się jako kompletnie abstrakcyjna, biorąc pod uwagę jakie procedury administracyjne należy przejść, aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Niezależnie od tego, czy ten wiadukt nad skrzyżowaniem powstanie za 3 lata czy nie, przez te kolejne lata dla kierowców i pasażerów niewiele się zmieni. Nie zmieni się również wjazd do Piaseczna – pozostaną dalej te „piękne”, rozjeżdżone pobocza, te same przystanki autobusowe i te same przejścia dla pieszych.
Przez kilka miesięcy żyliśmy w przekonaniu, że na skrzyżowaniu dużo się zmieni, że wraz z przebudową drogi wojewódzkiej poprawi nam się radykalnie sytuacja. Teraz wiemy, że skrzyżowanie raczej pozostanie największym węzłem gordyjskim. Zostaje nam wierzyć w obietnicę, że za 3-4 lata skrzyżowanie będzie miało docelową postać.
Przez rok wierzyłem, że będzie dobrze – przecież wszystko szło dobrze.. Ale nie wyszło, dlaczego mam więc teraz wierzyć, że za 3 lata będzie lepiej? Nie wierzę. Można sobie tylko zadać pytanie: co można jeszcze zrobić? Może Wy będziecie mieć jakieś pomysły.
Żeby przy tym kosmetycznym remoncie chociaż sygnalizacja była zmieniona tak, by lewoskręty miały oddzielną fazę – ale na to GDDKiA jest głucha.
Remont ma potrwać 1.5 miesiąca, czyli w listopadzie zobaczymy, czy odczujemy jakąś poprawę.
Pozostałe 2 tematy, czyli DW721 i skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Chyliczkowską są w realizacji. Dzisiaj na Komisji Polityki Gospodarczej, przedstawiciele firmy SKANSKA SA przedstawiali swój wewnętrzny harmonogram prac, wygląda całkiem dobrze – choć patrząc na to co dzieje się dzisiaj, też trudno w to uwierzyć. Napiszę o tym w kolejnym wpisie.
Robert Widz
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

Rusza przebudowa ul. Okulickiego

Już chyba każdy wie, bo o takiej informacją trąbią wszystkie lokalne media. Umowa na przebudowę DW721 na odcinku od ul. Julianowskiej do ul. Mleczarskiej została podpisana. Inwestycję finansowaną przez MZDW wykona Skanska S.A.
To oczywiście wspaniała wiadomość i mam osobistą satysfakcję, że po kilkunastu miesiącach „trąbienia” o węzłach gordyjskich Piaseczna można dzisiaj cieszyć się z rozpoczęcia prac. Wiele osób zaangażowało się i przyczyniło do tego, aby dzisiaj wykonawca mógł wbić przysłowiową łopatę. Przypomnę jedynie, że jeszcze rok temu znalezienie środków w budżecie województwa mazowieckiego było w sferze marzeń.
Jak dołożymy do tego, że koncepcja remontu skrzyżowania ul. Puławskiej i ul. Okulickiego ma być gotowa w połowie czerwca, a jak obiecuje GDDKiA sam remont ma być wykonany jeszcze w wakacje TEGO roku – to jak tu się nie cieszyć w dwójnasób?
Ponieważ skrzyżowanie ul. Chyliczkowskiej z ul. Armii Krajowej również jest w trakcie realizacji (projekt + budowa), to można powiedzieć, że 3 największe węzły gordyjskie piaseczyńskie są „ogarnięte”. Nie pozostaje nam nic innego jak przyglądać się pracom i cierpliwie czekać.
Czas więc zabrać się za węzły nieco mniejsze, ale równie uciążliwe. Chodzi o skrzyżowania w ciągu drogi wojewódzkiej 722, od Jazgarzewa po skrzyżowanie ul. 17 Stycznia z ul. Armii Krajowej (czyli DK79).
Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł bardziej konkretnie napisać co się tam będzie działo. Bo jest szansa, że dużo się będzie działo.

1.06.2017
Robert Widz
Rada Miejska w Piasecznie

Nowe informacje o skrzyżowaniu ul. Puławskiej z ul. Okulickiego

Na Komisji Polityki Gospodarczej 6.04 br., radni Rady Miejskiej w Piasecznie zapoznawali się ze statusem prac nad koncepcją skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Okulickiego oraz ustaleń z GDDKiA. Minęło kolejnych kilka tygodni i na komisji 11.05 poznaliśmy nowe, raczej dobre wiadomości.

Przebudowa odcinka ul. Puławskiej od ul. Energetycznej do ul. Okulickiego wraz ze skrzyżowaniem została podzielona na 3 etapy.

I etap to remont samego skrzyżowania. Okazuje się, że remont według koncepcji przygotowywanej przez Urząd MIasta i Gminy Piaseczno będzie można przeprowadzić jeszcze w tym roku – i mówi się o wakacjach! Obecna koncepcja różni się od tego, co wcześniej było przedstawiane brakiem niezależnego prawo skrętu z ul. Armii Krajowej w ul. Okulickiego, w kierunku Konstancina. Niemożliwe jest również wykonanie zmian przy wjeździe do KUBARA-LAMINA (od Okulickiego), a to dlatego, że koncepcja remontu musi uwzględniać docelowy kształt skrzyżowania z wiaduktem. Nie mniej jednak remont, który zdarzy się wcześniej niż pierwotnie myśleliśmy, zmieni radykalnie przepustowość tego skrzyżowania (wstępną koncepcję można zobaczyć we wcześniejszych wpisach na tym portalu). Ostateczna koncepcja remontu, która będzie podstawą do ogłoszenia przetargu przez GDDKiA i wyłonienia wykonawcy remontu, ma pojawić się w połowie czerwca br.

II etap to przebudowa odcinka ul. Puławskiej od ul. Energetycznej do ul. Syrenki. Tutaj rozbudowa jezdni do 3 pasów ruchu w obu kierunkach wymaga wykonania pełnego projektu i uzyskania pozwolenia na budowę, poprzedzonego uzyskaniem decyzji środowiskowej. To wiadomość nie najlepsza, bo odsuwa w czasie zmianę na tym odcinku ul. Puławskiej. Jednak warunkiem tej zmiany jest przebudowa wiaduktu bocznicy kolejowej, a ta zaplanowana jest przez PGNIG na I połowę 2019 r. Prace na wiadukcie mają się więc zbiec w czasie z przebudową ul. Puławskiej. To rok później niż pierwotnie zaplanowano, ale też zakres przebudowy będzie większy. Będzie zdecydowanie bezpieczniej dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

III etap to realizacja wiaduktu na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i ul. Okulickiego. Po analizie zakresu remontu, specjaliści z GDDKiA doszli do wniosku, że taki wiadukt trzeba również wybudować. Wtedy też ma być wykonany tzw. by-pass od ul. Puławskiej do ul. Wojska Polskiego. Według optymistycznych założeń ten etap przebudowy skrzyżowania mógłby nastąpić za ok. 4-5 lat.

Czy to dobre czy złe wiadomości? Z jednej strony będziemy mieć szybciej remont skrzyżowania, ale później zostanie wykonane poszerzenie ul. Puławskiej. No i pojawia się perspektywa wiaduktu o czym wcześniej w ogóle nie było mowy. W sumie to jednak dobre wiadomości, im szybciej skrzyżowanie zostanie wyremontowane tym lepiej. A że zbiega to się w czasie z budową ul. Okulickiego, to już w ogóle pełnia szczęścia..

Będziemy na bieżąco monitorować postęp prac i informować o ewentualnych zmianach. Bo wiadomo, dotąd, dopóki zmian nie zobaczymy na własne oczy, wszystko się może (nie)zdażyć. Ja pozostaję jednak optymistą i cieszę się z tego co słyszę od urzędników.

Robert Widz
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie
15.05.2017

Będzie się działo!

Dzisiaj został uchwalony budżet gminy Piaseczno na 2017 r. Kilka dni wcześniej (19.12 br.) sejmik województwa mazowieckiego uchwalił swój budżet województwa na przyszły rok. I teraz można już oficjalnie powiedzieć, co ma się zdarzyć w przyszłym roku.

Otóż w Wieloletnim Planie Finansowym województwa mazowieckiego pojawiło się zadanie: Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 721 (ul. Okulickiego) na odcinku od ul. Mleczarskiej do ul. Julianowskiej w m. Piaseczno, na które zarezerwowano łącznie 45300000 zł na lata 2017-2018-2019 (odpowiednio: 10 mln., 25.3 mln, 10 mln.). A to oznacza rozpoczęcie w 2017 r. budowy tego odcinka. Według informacji z MZDW, budowa ma potrwać 2 lata, zatem jeśli wykonawcę udałoby się wyłonić na początku roku, jest szansa na zakończenie budowy pod koniec 2018 r.  Kiedy nie ma przeszkód finansowych, jedynym problemem mogą być możliwości organizacyjne. Ale skoro p. dyr. Ostrowski z MZDW osobiście deklarował, że ten odcinek 721 jest dla niego priorytetem, wierzymy, że uda się sprawnie przeprowadzić postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę. Trzeba podziękować radnym sejmiku województwa mazowieckiego za przychylne spojrzenie na naszą sytuację drogową i przyznanie tych środków.

Natomiast GDDKiA przeznaczyła 5.5 mln zł. na remont DK 79 (ul. Puławska) na odcinku od ul. Energetycznej do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 (tę opisaną wyżej) a uchwalony dzisiaj budżet  gminy Piaseczno zawiera 4 mln zł. na współfinansowanie tego remontu w zakresie odpowiedzialności gminy. Razem daje to kwotę 9.5 mln zł. na remont tego odcinka, oznaczającego przebudowę skrzyżowania i 3 pasy ruchu na obu jezdniach ul. Puławskiej. Pieniądze są, teraz trzeba podpisać stosowne porozumienie i uzyskać pozwolenie na budowę. Wszystko ma się zakończyć w 2017 r.

GDDKiA jest w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na przebudowę skrzyżowania DK79 z drogą powiatową 2814, czyli skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Chyliczkowską. Zadanie ma być realizowane w trybie „projektuj i buduj” z terminem realizacji 2018 r.

To wszystko oznacza radykalną poprawę naszego układu komunikacyjnego w najbliższych 2 latach. 3 główne „piaseczyńskie węzły gordyjskie” mają szanse zniknąć z naszej mapy. Cieszymy się niezmiernie, choć do uzyskania efektu końcowego droga daleka. Najważniejsze, że nie ma już odpowiedzi: nie ma środków finansowych. Teraz już „tylko” realizacja.

Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się wprowadzenia tych zadań do planów poszczególnych instytucji. Będziemy trzymać kciuki za realizację tych zadań.

Oto nasze noworoczne życzenia: oby udało się w przyszłym roku te wszystkie zaplanowane zamierzenia zrealizować!

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

28.12.206 r.

PS

Więcej informacji o koncepcjach przebudowy skrzyżowań można znaleźć we wpisach w zakładce Dyskusja

Przełom? Jest plan!

W środę, 14.09 na Komisji Polityki Gospodarczej, wysłuchaliśmy relacji ze spotkania w GDDKiA, które odbyło się poprzedniego dnia. I wiadomości są naprawdę dobre! Gmina i powiat przygotowały propozycje, jak zmienić skrzyżowania Puławska/Okulickiego i Armii Krajowej/Chyliczkowska. Powiat przygotował też propozycje zmian na kolejnych skrzyżowaniach na DK79, od 17 Stycznia do Baniochy.

Omówiono techniczne i finansowe możliwości zrealizowania remontu/modernizacji 2 głównych skrzyżowań. W przypadku skrzyżowania Puławska/Okulickiego zdecydowano, że propozycja gminy jest bardziej realna do zrealizowana:

 dk79-gp

Źródło: UMiG Piaseczno, rys. Eurostrada sp. z o.o.

Ten wariant to i tak rewolucja: 3 pasy na obu jezdniach od Energetycznej do Okulickiego, zwiększenie ilości wlotów na każdym kierunku na skrzyżowaniu.

GDDKiA ma zabezpieczone pieniądze na remont nawierzchni odcinka Puławskiej od Energetycznej do Okulickiego. Uzgodniono, że zamiast remontować nawierzchnię teraz, te pieniądze zostaną przeznaczone na remont tego odcinka i samego skrzyżowania, przy współudziale finansowym gminy. Szacowany koszt modernizacji to 7.5 mln (w wariancie bez tuneli dla pieszych w nasypie kolejowym, okazało się, że mogą nie być potrzebne). GDDKIA przeznacza 5.5 mln zł, resztę zadeklarował burmistrz Piaseczna. W ciągu najbliższych tygodni ma zostać uzgodnione porozumienie pomiędzy gminą a GDDKiA, które umożliwi przejęcie przez gminę realizacji takiego remontu.

Sama modernizacja miałaby się odbyć w przyszłym roku.

Jeśli chodzi o skrzyżowanie Armii Krajowej z Chyliczkowską, to przyjęto wariant zaproponowany przez p. Ksawerego Guta z Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego. Być może uda się zmodyfikować tę propozycję o rozwiązanie zaproponowane przez gminę, mianowicie odsunięcie wlotu ul. Julianowskej od Puławskiej. GDDKiA jeszcze w tym roku ma rozpocząć procedurę przetargową na realizację tego skrzyżowania w formule „projektuj i buduj”. A to oznaczałoby przebudowę tego skrzyżowania najprawdopodobniej w 2018 r.

chyliczkowska powiat

Źródło: Starostwo Powiatowe w Piasecznie

I kolejna, niezwykle ważna deklaracja, tym razem p. dyr. Ostrowskiego z MZDW, że zgłasza on do budżetu województwa mazowieckiego na lata 2017-2018 budowę DW721. Budżet musi być jeszcze uchwalony, ale fakt determinacji dyrektora Ostrowskiego ma tu ogromne znaczenie. Nasi reprezentanci w sejmiku województwa muszą się teraz postarać!

Nie chcę popadać w euforię, to dopiero ustalenia, ale jeszcze pół roku temu nie było o tym w ogóle mowy. Jesteśmy więc naprawdę bliżej. Najważniejsze, że te zmiany mogą się odbyć w skoordynowany sposób, czyli modernizacja skrzyżowań zbiegnie się budową DW721. Za 2 lata nasz układ komunikacyjny może ulec radykalnej zmianie – nasze 3 największe węzły gordyjskie mogą zniknąć z mapy utrudnień, a przynajmniej będą duuuużooo mniej uciążliwe. Jednocześnie ucywilizuje się wjazd do Piaseczna, bo wiemy wszyscy jak to wygląda. Miasto, które jest siedzibą 80 tys. gminy zasługuje na uporządkowany i ładny wjazd do centrum.

Będziemy oczywiście trzymać kciuki i regularnie sprawdzać, jaki jest postęp w realizacji tych ustaleń.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

Spotkanie w GDDKiA

Spotkanie w GDDKiA przełożone z 7.09 na jutro, 13.09.2026 r.

W międzyczasie urodziły się pomysły UMiG na skrzyżowania Puławska/Okulickiego i Armii Krajowej/Chyliczkowska. Można je obejrzeć tutaj: http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=10981

Też ciekawe propozycje, choć inne od propozycji p. Ksawerego Guta z Zarządu Powiatu. Niech każdy sobie obejrzy i porówna – ciekawe jaka jest wasza opinia.

Mnie w podejściu UMiG martwi propozycja dla skrzyżowania Armii Krajowej z Chyliczkowską. Jest pewnie bardziej realna (finansowo), ale “betonuje” dzisiejsze rozwiązanie na lata. To, że od strony Konstancina nie można wjechać Chyliczkowską na wprost do centrum miasta uważam za błąd. Zamiast wprowadzić od wschodu drugi wjazd do miasta, trzeba skręcać w prawo, do skrzyżowania Puławskiej z Okulickiego i tam przepychać się do centrum Piaseczna. Przyzwyczajenia kierowców nie powinny być tu zasadniczym argumentem, tym bardziej, że w przeszłości ul. Chyliczkowska była 2 kierunkowa. Propozycja Starostwa Powiatowego była w tej kwestii inna.

Przy tej okazji wrzucam jeszcze jeden wątek. Jakiś czas temu wiele z ulic Londynu stało się ulicami jednokierunkowymi, taki był trend. 2 lata temu miałem okazję obejrzeć wystąpienie szefa tamtejszego wydziału ruchu, który opowiadał o zmianach w organizacji ruchu i rewitalizacji placów, które do tej pory były “zawładnięte” przez samochody. Likwiduje się tam jednokierunkowość, a odzyskana jezdnia staje się częścią przestrzeni publicznej. Gdyby popatrzeć na układ ulic w Piasecznie: Kościuszki i Sierakowskiego, to mamy 2 jezdnie, po których praktycznie poruszają się pojedyncze potoki samochodów. Normalnie 2 jezdnie umożliwiłyby 4 potoki, a tu są tylko 2. Skoro 2 potoki wystarczają, to po co zajmować 2 jezdnie?

To oczywiście daleko idące uproszczenie, ale modernizacja skrzyżowania z Chyliczkowską powinna być jednym z impulsów do głębszego zastanowienia się na organizacją ruchu w centrum miasta, łącznie z uporządkowaniem sposobu parkowania w centrum. “Zabetonowanie” skrzyżowania praktycznie ogranicza jakąkolwiek dyskusję na ten temat. To w końcu kluczowe sprawy dla “odkorkowania Piaseczna”, czyli poprawienia organizacji ruchu w kontekście całej okolicy. Nie ma co się obawiać dyskusji na ten temat, choć można się domyślać, jak będzie burzliwa. Jak nie zaczniemy, to nic się nie wydarzy.

Wyrażam nadzieję, że zaproponowane przez UMIG rozwiązania będą jeszcze przedmiotem dyskusji, będzie to dobry temat na Komisję Polityki Gospodarczej. Zresztą już w tę środę, właśnie na komisji, będziemy pytać się burmistrza o efekty rozmów w GDDKiA.

Dobrze byłoby poznać Państwa opinie, zawsze kilka głosów to więcej niż jeden..

Robert Widz

12.09.2016 r.

 

 

 

Czekamy na przełom

Już w środę 7.09.2016 r. spotkanie specjalistów od dróg z GDDKiA, MZDW, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Piaseczna. Mają oni dyskutować o technicznych możliwościach poprawy płynności i bezpieczeństwa na drogach na terenie gminy i powiatu, w szczególności wzdłuż DK79 i DW 721.
Bez woli tych instytucji nasze „gordyjskie węzły” pozostaną nietknięte przez lata. „Światełko w tunelu” się zapaliło, wola podobno też jest. Czy znajdą się środki na realizację tych zadań? Liczymy na to, że specjaliści przedyskutują jakie rozwiązania projektowe można zastosować i zrealizować w trybie bieżących remontów. Na kompleksową przebudowę drogi krajowej 79 nie możemy teraz liczyć, ponieważ nie ma jej w rządowym programie modernizacji dróg krajowych.
Jednak stan zarówno dk79 jak i 721 oraz natężenie ruchu z którym mamy do czynienia nie pozwala na cierpliwe czekanie, aż coś się wydarzy w 2028 r. Potrzebujemy pilnie zmian na skrzyżowaniu Puławskiej z Okulickiego, na kolejnym skrzyżowaniu Armii Krajowej z Chyliczkowską i dalej na skrzyżowaniach 79tki z drogami gminnymi i powiatowymi.
Jechałem niedawno DK79 na południe, przez Kozienice aż do Lipska. I z każdym kilometrem przysłowiowy „szlak” trafiał mnie coraz bardziej. DK79 prowadzi przez centrum Kozienic – ale tam wszystko uporządkowane, chodniki, zieleń, ścieżka rowerowa. To samo w Zwoleniu.. Ale to nic, każde (no dobrze, prawie każde) skrzyżowanie ma wydzielone lewoskręty!!
To pokazuje że można, tylko my jesteśmy ofiarą docelowych rozwiązań. U nas mamy zaplanowane 2 pasy, wiadukty, ronda, i inne super hiper rozwiązania. Więc nikt nie będzie się teraz bawił w krawężniki, pobocza, chodniki czy zieleń. Przecież to marnotrawstwo pieniędzy. To ja mam propozycję: zróbcie nam te krawężniki, nie róbcie żadnego wiaduktu, zamiast ronda skrzyżowanie z nowymi światłami i zostawcie nam to na 50 lat, dobra? W międzyczasie wybudujecie S7, obwodnicę Góry Kalwarii i może jeszcze Via Baltica, MZDW wybuduje nowy ślad 721 a potem nową 724, wtedy zabierzecie się za 79 od Piaseczna do Góry Kalwarii. Ale w międzyczasie, przy tym natężeniu ruchu które tu mamy – przypomnę, że według Waszych (GDDKiA) badań na wysokości Mysiadła mamy taki ruch jak na autostradzie A2 na wysokości Pruszkowa – nie można tego stanu pozostawić do czasu zastosowania „docelowego” rozwiązania. Więc róbcie te lewoskręty, bo wstyd jest, że do miejscowości Pcin (to koło Zwolenia) jest lewoskręt, a do Zalesia Górnego lewoskrętu nie ma!
Niedawno na posiedzeniu komisji polityki gospodarczej , p. Ksawery Gut z Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego pokazał, jak można zrobić skrzyżowanie Puławskiej z Okulickiego i Armii Krajowej z Chyliczkowską, bez zbędnych procedur formalnych, w rozsądnym czasie. Taka rozsądna „prowizorka”, która może trwać lata. W ogóle p. Gut pokazuje jak można budować drogi sprawnie, co widać „gołym okiem”. Nasi urzędnicy gminni zapowiedzieli, że też będą mieć propozycje, może nawet jeszcze bardziej rozsądne. Mi jest wszystko jedno, czyje będą rozsądniejsze. Zróbcie wszyscy te skrzyżowania jak najszybciej, bo my mieszkańcy nie kupujemy tych argumentów, które niby uzasadniają to, że Piaseczno przy drodze krajowej 79 i drodze wojewódzkiej 721 wygląda gorzej niż przysłowiowa „pipidówa”.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

Propozycje p. Kasawerego Guta, z Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego:
okulickiego powiat

skrzyżowanie Puławska/Okulickiego

 

chyliczkowska powiat

skrzyżowanie Armii Krajowej/Chyliczkowska